Tüp bebek aşamaları

Kategori: Literatür - 646 viewsYorum Yazın
Tüp bebek aşamaları

Tüp bebek aşamaları nelerdir? 5 aşamada gerçekleştirilen tüp bebek başarı oranı son zamanlarda bir hayli artış gösteriyor.

Bu yazıda; 2 tüp bebek denemesi aşamaları, tüp bebek nasıl yapılır aşamaları gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları gibi konuları yardımcı üreme teknikleri yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için hayatınıza renk ve değer katacak benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Tüp bebek aşamaları nelerdir? Tüp bebek 5 aşamada tamamlanan bir tedavi prosedürüdür. Bu prosedürde yer alan tüp bebek aşamaları kaç gün sürer sorusunun cevaplarını aşağıdaki maddelerden inceleyebilirsiniz.

  • Ovulasyon İndüksiyonu. Bu aşamada kadına sağlıklı yumurta gelişimini teşvik etmek için enjeksiyon hormonları veriliyor. Doğal süreçte yumurtlama sürecinde 1 yumurta olurken tüp bebek sürecinde 10-15 yumurta elde ediliyor.
tüp bebek aşamaları-2 tüp bebek denemesi aşamaları-tüp bebek aşamaları kadınlar kulübü-tüp bebek aşamaları kaç gün sürer-tüp bebek aşamaları nasıl oluyor-tüp bebek aşamaları nelerdir-tüp bebek nasıl yapılır aşamaları-tüp bebek uygulama aşamaları-tüp bebek yapım aşamaları-tüp bebekte aşamalar
2 tüp bebek denemesi aşamaları
  • Yumurta toplama. Bu aşamada gelişen yumurtalar anestezi altında toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme işlemi için saklanıyor. Yumurtalıklardan küçük bir ameliyatla yumurtalar toplanır ve bu sırada kadın sakinleştirilir ve yumurtalar vajinal yoldan alınıyor. Aynı gün erkek partnerden sperm alma işlemi gerçekleştiriliyor.
  • Sperm alınması. Yumurta toplanması sırasında masturbasyon ile spermler alınıyor. Eğer bu yolla sperm bulunamıyorsa testikiler aspirasyon (TESE) ile veya biyopsi ile sperm alınıyor. Sperm labaratuar ortamında semenden ayrıştırılarak kullanılıyor.

Tüp bebek aşamaları nasıl oluyor?

  • Fertilizasyon (Döllenme).  Tüp bebek (IVF) veya microenjeksiyon (ICSI) uygulaması yapılıyor.
  • Klasik Tüp Bebek-IVF (İn Vitro Fertilizasyon): Tüp bebeğin ilk yıllarında, henüz mikroenjeksiyon zamanlarada, daha sık olarak uygulanan bir teknikti. Son yılarda, döllenme oranları ICSI’ye göre daha düşük olduğundan, çoğunlukla uygulanması tercih edilmeyen bir IVF tekniği haline dönüşmüştür.
Tüp bebek nasıl yapılır?
  • Mikroenjeksiyon (ICSI): Mikroskop altında spermin bir pipet vasıtasıyla direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyonun amacı, yumurtanın tek tek sperm ile buluşması vasıtası ile döllenmenin yüksek oranlara çıkartılmasıdır. Mikroenjeksiyon, özellikle şiddetli erkek infertilitesinde yaygın olarak kullanılıyor. Erkekten alınan sperm, mikroskop altında kadından alınan yumurta birleştirildikten sonra, vücut ortamını andıran inkübatör dediğimiz cihazlar içerisinde gelişimine göre 7. güne kadar takip edilir.
  • Embriyo transferi. İki ile altı gün süreli laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurtalar rahim içerisine bir ağrısız bir şekilde özel katater yardımı ile yerleştirilir. Bu işlem 5-10 dakika kadar sürer. Bir embriyo transferi sırasında kadının rahmi ultrason ile izlenir ve rahim ağzından rahim boşluğuna küçük bir kateter yerleştirilir. Embriyo (lar) daha sonra rahme yerleştirilir. On gün sonra kadın, hamile olup olmadığını belirlemek ve mutlu haberi almak ümidiyle kan testi için kliniğe geliyor.

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları yukarıda sıralandı. Bu aşamalar sırasıyla şunlardır:

Tüm aşamalardan ve transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda BHCG denilen bir kan testidir. Gebelik tespit edildikten 1 hafta – 10 gün sonrası için hasta ultrason kontrolüne çağrılır. 

İVF uygulama adımları sabırlı olmayı gerektiren bir süreçtir. Tüp bebek tedavisi sürecini başlatmak  heyecan verici ve stresli bir deneyim olabilir. Genellikle, IVF yalnızca diğer doğurganlık tedavileri  başarısız olduktan sonra sürdürülür. Gebe kalmaya aylarca veya daha olasılıkla yıllar ve yıllarca çalışıyor olabilirsiniz.

Tüp bebekte aşamalar sadece ultrason, kan çalışması ve enjeksiyon programına bakmak bile sizi kırılgan hissettirebilir. 

2 tüp bebek denemesi aşamaları

Tüp bebekte aşamalar içerisinde en önemlisi embriyo transferi olarak düşünülebilir. Transfer edilecek embriyo sayısı tedaviye başlamadan önce tartışılmalıdır.

  • İlk IVF döngüsünde 37 yaşın altındaki kadınlar yalnızca tek bir embriyo transferine sahip olmalıdır. İkinci IVF döngüsünde, bir veya daha fazla yüksek kaliteli embriyo mevcutsa, tek bir embriyo transferine sahip olmalıdırlar. Doktorlar, en kaliteli embriyolar yoksa yalnızca 2 embriyo kullanmayı düşünmelidir. Üçüncü IVF döngüsünde 2’den fazla embriyo transfer edilmemelidir.
  • Birinci ve ikinci tam IVF siklusundaki 37 ila 39 yaş arası kadınlar, 1 veya daha fazla birinci sınıf embriyo varsa tek embriyo transferine sahip olmalı ve çift embriyo transferi yalnızca en kaliteli embriyolar yoksa düşünülmelidir. Üçüncü döngüde 2’den fazla embriyo transfer edilmemelidir.
  • 40 ile 42 yaşları arasındaki kadınlarda çift ​​embriyo transferi olabilir.

Herhangi bir uygun embriyo kaldıysa, gelecekteki IVF girişimleri için dondurulabilir.

Tüp bebek uygulama adımları gibi konuları yardımcı üreme teknikleri yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için hayatınıza renk ve değer katacak benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Tüp bebek uygulama adımları nelerdir gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!