Tüp bebek nedir?

Kategori: Tüp Bebek - 682 viewsYorum Yazın
Tüp bebek nedir?

Tüp bebek nedir? İvf nedir? Tüp bebek ivf (In-Vitro Fertilizasyon) olarak bilinen yardımcı üreme tekniğine verilen isimdir. Tüp bebek terimi, onlarca yıl önce IVF veya In-Vitro Fertilizasyondan bahsederken kullanılan tıbbi olmayan bir terimdir.

Tüp bebek terimi, kadının fallop tüpü yerine test tüpünde bir embriyonun oluştuğu genel fikri nedeniyle ortaya çıktı. Aslında, yumurta ve sperm bir petri kabında ve dolayısıyla in-vitro olarak, yani canlı bedenin içinde olan in-vivo yerine cam kültür kabı içinde döllenir.

Bu yazıda; tüp bebek nedir kimlere uygulanır, tüp bebek nedir nasıl uygulanır, tüp bebek ne demek gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Tüp bebek ne demek gibi yardımcı üreme teknikleri yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için hayatınıza renk ve değer katacak benzersiz konuları inceleyebilirsiniz.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek nedir kısaca veya ivf ne demek sorusuna basit açıklamalarla cevap vereceğiz. İn vitro fertilizasyon (IVF), doğurganlığa yardımcı olmak veya genetik sorunları önlemek ve bir çocuğun gebe kalmasına yardımcı olmak için kullanılan karmaşık bir prosedürler dizisidir.

IVF sırasında, olgun yumurtalar yumurtalıklardan alınır ve bir laboratuarda sperm tarafından döllenir. Daha sonra döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurtalar (embriyolar) rahme aktarılır. Tam bir IVF döngüsü yaklaşık üç hafta sürer. Bazen bu adımlar farklı bölümlere ayrılır ve süreç daha uzun sürebilir.

Tüp bebek nedir kimlere uygulanır?

Tüp bebek nedir kimlere uygulanır? 40 yaşın üzerindeki kadınlarda kısırlığın birincil tedavisi olarak IVF önerilmektedir. Ayrıca aşağıdaki gibi durumlar da tüp bebek uygulanabilir.

 • Tüpleri tıkalı olan veya enfeksiyon, dış gebelik vb nedenlerle tüpleri alınmış olan hastalar.
 • Yumurtalık kisti, kanseri veya endometrioma gibi yumurtalık rezervini azaltabilen ameliyatları geçirmiş hastalar.
 • Tüpler açık olsa bile geçirilmiş karın cerrahisi,  enfeksiyon veya endometriosis nedeni ile karın içi yapışıklıklara bağlı olarak tüpler ve yumurtalıklar arasındaki ilişkinin bozulmuş olduğu hastalar.
 • Yumurtlama problemleri olan polikistik overli hastalar, yumurtalık sayısının ve kalitesinin azaldığı ileri yaş anne adayları
 • Genetik problemi olan çiftler

Tüp bebek ne demek?

 • Rahim fibroidleri. Myomlar rahim duvarındaki iyi huylu tümörlerdir ve 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadınlarda yaygındır. Myomlar döllenmiş yumurtanın implantasyonuna müdahale edebilir.
 • Bozulmuş sperm üretimi veya işlevi. Ortalamanın altında sperm konsantrasyonu, spermin zayıf hareketi (zayıf hareketlilik) veya sperm boyutunda ve şeklindeki anormallikler, spermin yumurtayı döllemesini zorlaştırabilir. Semen anormallikleri bulunursa, eşinizin düzeltilebilir sorunlar veya altta yatan sağlık sorunları olup olmadığını belirlemek için bir uzmana görünmesi gerekebilir.
 • Açıklanamayan kısırlık. Açıklanamayan kısırlık, ortak nedenler için değerlendirmeye rağmen kısırlığın hiçbir nedeninin bulunmadığı anlamına gelir.

Tüp bebek nedir nasıl uygulanır?

Tüp bebek nasıl uygulanır sorusunun cevabı beş adımlık bir prosedürdür.

 1. Süper yumurtlama olarak da adlandırılan uyarılma
 2. Yumurta toplama
 3. Yumurtaların sperm ile döllenmesi (mikroenjeksiyon)
 4. Embriyo kültürü oluşması aşaması
 5. Oluşan embriyo(ların) nakli (embriyo transferi)

Tüp bebek ne demek, tüp bebek kimlere uygulanır gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!

Tüp bebek ne demek gibi yardımcı üreme teknikleri yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmakgenç görünmek ve fit olmak için hayatınıza renk ve değer katacak benzersiz konuları inceleyebilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!