Varikosel nedir?

Kategori: Erkek Kısırlığı - 6.549 viewsYorum Yazın
Varikosel nedir?

Varikosel nedir, tedavisi mümkün mü sorusunun erkek kısırlığı ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Varikosel nedir (varicocele) sorusunun kısa cevabı testis toplardamarlarının genişlemesi, varis oluşması durumudur. Bu yazıda varikosel hastalığı olarak da bilinen bu durumun nedenleri, varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, varikosel ameliyatı, varikosel tekrarlar mı konularını okuyabilirsiniz.

 

Varikosel nedir? (varicocele)

varikosel nedir neden olur? Varikosel toplardamarların bozukluğu sonucu kirli kanı taşıma işlevini yerine getirememesidir. Kirli kanı kalbe taşıyamama sonucu ortaya çıkar. Varikoseller varislere benzemektedir, ancak bacaklar yerine testislerin etrafında meydana gelirler. Genellikle ciddi sorunlara neden olmazlar, ancak erkek kısırlığını fertilitesini etkileyebilirler.

Varikosel hastalığı erkeklerin yaklaşık yüzde 15’ini etkiler ve 15 ila 25 yaşları arasında oluşmaya eğilimlidirler. Varikosel normalde sadece bir tarafı, genellikle solu etkiler. Varikosel nasıl oluşur?

 • Varikoseller varislere benzemektedir ancak erkeklerde testis alanını etkilemektedir.
 • Erkeklerin yüzde 15’ini, genellikle 15 ve 25 yaşları arasında etkiler.
 • Tam neden bilinmemektedir, ancak varisli damarlarınkine benzer olabilir.
 • Genellikle ağrılı değildirler.
 • Varikoseller genellikle ciddi değildir, ancak komplikasyonları arasında üreme problemlerine neden olabilir.
 • Komplikasyonlar ortaya çıkarsa ameliyat mümkündür.

 

Varikosel neden olur?

Varikosel neden olur sorusuna kesin bir neden belirtilmese de bazı durumlar varikosel oluşmasını tetikleyebilir. Risk oluşturan durumlar ve kişiler şunlardır:

 • Aşırı kilolu olma durumu
 • Yüksek ağırlıklı güce dayanan spor yapanlar
 • Kronik astım ve öksürük nöbetleri geçirenler
 • Karın içi basıncını artıran durumlar
 • Sürekli kabızlık
 • Uzun süre ayakta kalmak

 

varikosel ameliyatı-varikosel ameliyatı fiyatı-varikosel ameliyatı fiyatı 2018-varikosel ameliyatı nasıl yapılır-varikosel ameliyatı olanlar-varikosel ameliyatı olanların yorumları-varikosel ameliyatı sonrası-varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki-varikosel mikrocerrahi-varikosel bitkisel tedavi-varikosel bitkisel tedavi ahmet maranki-varikosel bitkisel tedavi saraçoğlu

varikosel belirtileri

Varikosel belirtileri

Varikosel belirtileri nelerdir? Aşağıda varikosel belirtileri nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplar yer alıyor. Varikosel belirtileri resimli olarak da incelenebilir. Sayfalarımızda varikosel fotoğrafları bu konuda yardımcı olabilir.

 • Tek testiste yumru.
 • Testiste şişlik.
 • Testislerde gözle görülür şekilde genişlemiş veya bükülmüş damarlar, sıklıkla bir solucan torbası gibi görünürler.
 • Testis içerisinde devam eden ağrı varikosel nasıl anlaşılır sorusuna cevap oluşturabilir.

 

Varikosel nasıl anlaşılır?

Doktorunuz genellikle fiziksel muayeneden sonra durumu teşhis eder. Doktorunuzun skrotal ultrason yapması gerekebilir

Daha küçük bir varikoseliniz varsa, doktorunuz sizden beklemenizi, derin bir nefes almanızı ve (Valsalva manevrası) beklerken tutmanızı isteyebilir. Bu, doktorunuzun damarlardaki anormal genişlemeyi tespit etmesine yardımcı olur.

Vücudunuzdaki yapıların hassas görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan bu test, belirtileriniz için başka bir neden olmadığından emin olmak için kullanılabilir. Bazı durumlarda, spermatik veni sıkıştıran bir tümör gibi varikosel için diğer nedenleri dışlamak için daha fazla görüntüleme önerilebilir.

 

Varikosel tedavisi

Varikosel nasıl geçer? Varikosel tedavisi gerekli olmayabilir. Varikosel olan pek çok erkek, herhangi bir tedavi görmeden çocuğu baba edebilir. Bununla birlikte, varikoseliniz ağrı, testiküler atrofi veya infertiliteye neden oluyorsa veya yardımcı üreme tekniklerini düşünüyorsanız, varikosel tedavisi yapmak isteyebilirsiniz.

 

Varikosel ameliyatı

Varikosel ameliyatı amacı, kan akışını normal damarlara yönlendirmek için etkilenen damarın kapatılmasıdır. Erkek infertilitesi durumunda, in vitro fertilizasyon (IVF) gibi teknikler kullanılacaksa, varikosel tedavisi infertiliteyi iyileştirebilir veya sperm kalitesini artırabilir.

Bir varikosel tedavisi genel olarak sperm özelliklerini iyileştirse de, tedavi edilmeyen bir varikoselin zaman içinde sperm kalitesinin giderek kötüleşmesine yol açıp açmadığı belli değildir.

 

Varikosel ameliyatı fiyatı 2018

Varikosel ameliyatı fiyatı 2018 için uygulanacak tedavi sürecine ve yöntemine göre değişkenlik gösteriyor.

 • Varikoselektomi : Açık cerrahi lokal veya genel anestezi altında yapılır. Cerrah bölgeye kasıktan veya daha az sıklıkla karın veya üst baldırdan erişecektir. Ultrason ve cerrahi mikroskoplar kullanarak, diğer, sağlıklı damarlar yoluyla kanı yeniden yönlendirmek için etkilenen damarları kapatacaklardır. Ameliyat sonrası ağrı normalde minimaldir ve birey normal aktivitelere dönebilir.
 • Laparoskopik cerrahi : Cerrah karın bölgesinde küçük bir insizyon yapar ve açıklıktan küçük bir cerrahi alet geçirir.
 • Perkütan embolizasyon : Bir radyolog, bir tüp veya kateteri vücuda boyun veya kasıktan sokar. Aletler tüpten geçirilir ve cerrah, damarları skarlayarak bloke etmek için bobinler veya kimyasallar kullanır. Bu minimal invaziv bir müdahaledir. Ayaktan tedavi olarak yapılabilir ve iyileşme süresi nispeten kısadır.

 

Varikosel ameliyatı nasıl yapılır?

Varikosel mikrocerrahi ameliyatı genellikle genel veya lokal anestezi sırasında ayaktan tedavi edilir. Genelde cerrahınız kasık yoluyla (inguinal veya subinguinal) yaklaşır, ancak karnınızda veya kasıklarınızın altında bir insizyon yapmak da mümkündür.

Varikosel tedavisindeki gelişmeler cerrahi sonrası komplikasyonların azalmasına yol açmıştır. Bir gelişme, cerrahın ameliyat sırasında tedavi alanını daha iyi görmesini sağlayan cerrahi mikroskop kullanımıdır. Bir diğeri, prosedüre rehberlik eden Doppler ultrasonun kullanılmasıdır. Varikosel mikrocerrahi operasyonu önemli başarı oranına sahiptir.

Varikosel ameliyatı olanlar İki günden sonra normal, kasıtsız faaliyetlere geri dönebilirsiniz. Rahatsız olmadığınız sürece, varikosel ameliyatı sonrası iki hafta sonra egzersiz yapmak gibi daha yorucu aktiviteye dönebilirsiniz.

Varikosel ameliyatı sonrası ortaya çıkan ağrı genellikle hafiftir ancak birkaç gün veya hafta boyunca devam edebilir. Doktorunuz ameliyat sonrası sınırlı bir süre boyunca ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

 

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Varikosel cinselliği etkiler mi? Varikosel ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde doktorunuz size bir süre seks yapmamanızı tavsiye edebilir. Çoğu zaman, sperm kalitesinde bir semen analizi ile görülebilmeden önce ameliyattan birkaç ay sonra geçecektir. Bunun nedeni, yeni spermin gelişmesi için yaklaşık üç ay sürmesidir

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki kalitesi yükselebilir, ereksiyon ve cinsel istek eksikliği azalabilir.

 

Varikosel çocuğa engel mi?

Varikosel çocuğa engel mi sorusunun genel cevabı her zaman için evet değildir. Pek çok vakada varikoseli olup çocuğu olanlar önemli bir sayı tutmaktadır. Varikoseli olup çocuğu olanlar yanında varikosel nedeniyle kısırlık sorunu çekenler de bulunuyor. Varikoselli testis üreme sorunu oluşturabilir.

Varikosel sperm ve hormon üretimini gerçekleştiren testisin görevini yapmasını engelleyebiliyor. Varikosel kronik hale geldiğinde testosteron hormonu üretiminde azalmaya ve sperm üretiminde düşüşe neden olabilir. Ayrıca cinsel istek kaybı da görülebilir.

Varikosel zararları ortaya çıkmıyorsa yani ağrı yoksa ve çocuk sahibi iseniz bir tedavi prosedürü gerekmeyebilir. Bu konuya doktorunuz karar vermelidir.

 

Varikosel ilaçları

Küçük bir rahatsızlığa neden olan, ancak doğurganlığınızı etkilemeyen bir varikoseliniz varsa Asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Varikosel ilaçları yanında testislerde basıncı azaltacak iç çamaşırları giyilmesine dikkat edilmelidir. Bu konuda varikosel külodu tercih edilmelidir. Varikosel külodu medikal mağazalarında bulunabiliyor.

 

Varikosel dereceleri

Varikosel dereceleri mm olarak üç evrede tanımlanıyor.

 • Birinci derece. Ayakta muayenede ıkınma sırasında tespit edilen varikosel birinci derece olarak değerlendirilir.
 • Hafif derecede gözle görülen varikosel ıkınma sırasında iyice belirgin hale geliyor.
 • Varikosel dereceleri arasında üçüncüsü ayakta muayenede ıkınma olmadan gözle görülebilen evredir.

 

Varikosel ağrısı

Bir damar hastalığı olan varikosel ağrısı yanı sıra terleme ve sıcaklık da görülebilir. Varikosel ağrısı hafif veya şiddetli olabilir. Ağrı yannda şişlik de görülebilir.

 

Varikosel tekrarlar mı?

Varikosel tekrarlar mı? Varikosel mikrocerrahi operasyonu başarılı olursa varikosel tekrarlamaz. Cerrahi girimlerde başarılı olunamaz ise tekrar düzeltici varikosel mikrocerrahi ameliyatı yapılabilir.

 

Varikosel bitkisel tedavi

Varikosel bitkisel tedavi Saraçoğlu tarafından aşağıdaki videoda anlatılıyor. İbrahim Saraçoğlu Varikosel Kürü yanında varikosel bitkisel tedavi Ahmet Maranki gibi uzmanlarca da öneriler sunuluyor.

https://youtu.be/3fX4wyOPNqA

https://youtu.be/u87smzBaPNg

 

 

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!