Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Kategori: Tüp Bebek - 2.910 viewsYorum Yazın
Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Tüp bebek yapmak uzun bir süreç midir? Tüp bebek günümüzde pek çok çift için umut olmaktadır. Buna rağmen tüp bebek nedir tam olarak bilinmediği ve kafaların karışık olduğu görülüyor. Bu yazıda tüp bebek tedavisi nasıl yapılır başlığı altında kafalara takılan sorulara net cevapları bulabilirsiniz.

Bu yazıda tüp bebek tedavisi nasıl yapılır başlığında yer alan diğer konular

 • Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?
 • Tüp bebek tedavisi kimlere yapılır?
 • Tüp bebek için erkekten sperm nasıl alınır?
 • Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir?

 

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek, In vitro fertilizasyon (IVF), doğurganlığı veya genetik problemleri tedavi etmek ve bir çocuk kavramına yardımcı olmak için kullanılan karmaşık bir prosedür dizisidir.

Tüp bebek nasıl yapılır kısaca belirtmek gerekirse, IVF sırasında yumurtalıklarınızdan olgun yumurtalar toplanır (alınır) ve bir laboratuvarda sperm tarafından döllenir. Daha sonra döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta rahminize yerleştirilir.

Tüp bebek, yardımcı üreme teknolojisinin en etkili şeklidir. Eşlerden kadının yumurtaları ve erkeğin spermi kullanarak yapılabilir. Hiç sperm veya yumurta olmaması gibi durumlarda bir donörden sperm veya yumurta alınabilir. Taşıyıcı annelik devreye girebilir. Başka bir kişiden yumurta veya sperm alınarak yapılan tüp bebek uygulaması bazı ülkelerde serbesttir. Ülkemizde ise yasaları izin vermemektedir.

 

Tüp bebek tedavisi kimlere yapılır?

Tüp bebek kimlere yapılır sorusunun temel cevabı olağan cinsel ilişki yaşadığı halde ve korunmadan ilişki yaşanmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda uygulanır. Aşağıdaki durumlar tüp bebek tedavisi kimlere yapılır sorusunun cevaplarını veriyor.

 • Fallop tüpü hasarı veya tıkanıklığı. Fallop tüpü hasarı veya tıkanması bir yumurtanın döllenmesini ya da bir embriyonun uterusa gitmesini zorlaştırır.
 • Yumurtlama, Ovulasyon bozuklukları. Yumurtlama seyrek veya eksikse, dölleme için daha az yumurta kullanılabilir.
 • Erken yumurtalık yetmezliği. Erken yumurtalık yetmezliği, 40 yaşından önce normal yumurtalık fonksiyonunun kaybıdır. Yumurtalıklarınız başarısız olursa, normal östrojen hormonu üretmezler ya da düzenli olarak salınacak yumurtalar vardır.
 • Endometriozis, rahim dokusunun, genellikle yumurtalıkların, uterusun ve fallop tüplerinin işlevini etkileyen uterusun dışına yerleştirildiği ve ürediği zaman ortaya çıkar.
 • Uterin fibroidleri. Fibroidler rahmin duvarında iyi huylu tümörlerdir ve 30 ve 40 yaşlarındaki kadınlarda yaygındır. Fibroidler döllenmiş yumurtanın implantasyonunu engelleyebilir.
 • Önceki tüp sterilizasyonu veya çıkarılması. Eğer tüp ligasyonu – fallop tüplerinizin kesildiği veya gebeliğin kalıcı olarak önlenmesi için bloke edildiği bir sterilizasyon türü – ve gebe kalmak istiyorsanız, IVF tüp ligasyonu tersine bir alternatif olabilir.

 

Tüp bebek tedavisi nedir nasıl yapılır?

Tüp bebek kimlere uygulanır ve nasıl yapılır sorusunun cevaplarını yazının devamında okuyabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi neden yapılır inceleyelim.

 

 • Bozulmuş sperm üretimi veya işlevi. Ortalama sperm konsantrasyonu, zayıf sperm hareketi (zayıf hareketlilik) veya sperm büyüklüğü ve şeklindeki anormallikler spermin yumurtayı döllemesini zorlaştırabilir. Semen anormallikleri bulunursa, ortağınızın düzeltilebilir sorunlar veya altta yatan sağlık sorunları olup olmadığını belirlemek için bir uzman görmesi gerekebilir.
 • Açıklanamayan kısırlık, infertilite. Tüp bebek tedavisi neden yapılır sorusunun önemli bir sebebi de açıklanamayan kısırlıktır. Açıklanamayan infertilite, yaygın nedenlerin değerlendirilmesine rağmen herhangi bir infertilite nedeni bulunmadığı anlamına gelir.
 • Genetik bir bozukluk. Siz veya eşiniz çocuğunuza bir genetik bozukluk geçirme riski taşıyorsanız, preimplantasyon genetik teşhisi için aday olabilirsiniz – IVF’yi içeren bir prosedür. Yumurtalar hasat edildikten ve döllendikten sonra, tüm genetik problemler bulunmasa da, bazı genetik problemler için taranırlar. Tanımlanan problemler içermeyen embriyolar uterusa aktarılabilir.
 • Kanser veya diğer sağlık durumları için doğurganlığın korunması. Doğurganlığınıza zarar verebilecek radyasyon veya kemoterapi gibi kanser tedavisine başlamak üzereyseniz, doğurganlığın korunması için IVF bir seçenek olabilir. Kadınlar yumurtalarından yumurtalarını toplayabilir ve daha sonra kullanılmak üzere döllenmemiş bir halde donabilir. Ya da yumurtalar ileride kullanılmak üzere döllenmiş ve embriyo olarak dondurulabilir.

 

Tüp bebek tedavisi nasıl olur?

Tüp bebek tedavisi nasıl olur sorusunun dört adımda gerçekleştiği görülüyor. Tüp bebek tedavisi nasıl başlar, nasıl biter aşağıda adım adım yer alıyor.

 • Yumurta geliştirilmesi ve takibi. Tüp bebek tedavisi nasıl başlar? İn vitro fertilizasyon prosesi öncesinde ve sırasında, doğurganlık uzmanınız yumurtalıklarınızı ve yumurta bırakma zamanını izleyecektir. Doktor yumurtalıklarınızın yumurta ürettiğinden ve hormon seviyenizin normal olduğundan, diğer prosedürler arasında olduğundan emin olacaktır. Çoğu kadın yumurtalıklarını bir veya daha fazla yumurta üretmek için uyarmak için doğurganlık ilaçları veya hormonları alır. IVF için birkaç yumurta bulundurmak hamile kalmanız olasılığını artıracaktır.
 • Yumurta toplama. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır? Tüp bebek nasıl tedavi edilir sorusunun ikinci aşaması yumurta toplama sürecidir. IVF işleminde bu aşamada, herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesici ilaç verilir. Sonra üst vajinal duvardan çok ince bir iğne geçirilir. Vajinal ultrason kullanımıyla, hafif emilim altında foliküllerden sıvı alınır. Folikül aspirasyonundan hemen sonra, oosit (yumurta) foliküler sıvıdan izole edilir. Yumurta, besleyici ortam içeren bir kültür tabağına yerleştirilir ve daha sonra inkübatöre aktarılır. Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanıyor?
 • Döllenme. Tüp bebek tedavisi nasıl gerçekleşir sorusunun üçüncü adımı erkekten alınan sperm hücresi ile yumurtaların döllenmesidir. IVF işleminin bir sonraki adımı yumurtanın döllenmesidir. Bir sperm örneği, eşinizden (veya bir vericiden) sağlanır ve en aktif sperm, yumurta ile özel bir kapta karıştırılır. Bazen sperm doğrudan yumurtanın içine enjekte edilir. Daha sonra, sperm ve yumurta bir inkübatöre yerleştirilir ve sağlıklı bir embriyonun gelişmesini sağlamak için izlenir. Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanıyor devam ediyoruz.
 • Embriyo Transferi ve İmplantasyonu. Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır sorusunun cevaplarında son aşamaya geldik. IVF işleminin son aşaması embriyo transferidir. İlk olarak, embriyolar transfer için en sağlıklı olanları seçmek için incelenir. Embriyo (lar) ‘ı transfer etmek için vajinanın içine bir spekulum yerleştirilir ve embriyo (lar) rahim ağzından rahim boşluğuna yerleştirilen küçük bir plastik tüp yoluyla transfer edilir. IVF işlemi tamamlandıktan sonra, yatak istirahati genellikle yaklaşık 24 saat süreyle tavsiye edilir.

 

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları video?

Aşağıdaki videoda Dr. Senai Aksoy tarafından yayınlanan tüp bebek tedavisinde neler yapılır, tüp bebek tedavisi, tüp bebek aşamaları konularındaki animasyonu izleyebilirsiniz. Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır izleyerek kafanızdaki soruları geride bırakabilirsiniz.

İşte tüp bebek tedavisi nasıl yapılır videosu!

https://youtu.be/_YJmXBdAE0c

 

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Uygulanacak tedavi yöntemlerine, testlere göre tüp bebek tedavisi kaç gün sürer sorusunun cevabı değişebilir. Bununla birlikte tüp bebek tedavisi kaç gün sürer sorusunun cevabı en fazla 45 gün olarak verilebilir. Genellikle 15 gün içerisinde işlem tamamlanıyor.

 

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi nasıl yapılır?

Anne adayından toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında döllendikten sonra embriyo transferi yapılır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi nasıl yapılır sorusunun bir detayı da ağrısız bir yöntemle rahme aktarılır. Transfer uygulaması laboratuvar koşullarında gerçekleştirilir.

 

Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir?

Tüp bebek tedavisinde transfer nasıl yapılır? Anne adayı rahmine embriyo transferi yapılabilmesi için muayene pozisyonunda rahim ağzının steril sıvılarla temizlenmesi ilk adımdır. Daha sonra transfer edilmesine karar verilen embriyo veya embriyolar ince bir katater marifetiyle anne adayının rahmine uzman doktor tarafından yerleştirilir. Ağrı, sızı olmaz. 15 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

 

Tüp bebek tedavisinde göbekten iğne nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde yumurta büyütme aşamasında 14 gün boyunca iğne yapılabilir. FSH, HMG içeren hormon iğneleri ile düzenli bir şekilde yumurtalıklar uyarılmaya çalışılır. İğne deri altına yapılır.

tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir-tüp bebek tedavisinde embriyo transferi nasıl yapılır-tüp bebek tedavisinde göbekten iğne nasıl yapılır-tüp bebek tedavisinde nasıl beslenmeli-tüp bebek tedavisinde neler yapılır-tüp bebek tedavisinde transfer nasıl yapılır-tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır-tüp bebek için erkekten sperm nasıl alınır-tüp bebek tedavisi nasıl olur-tüp bebek tedavisi neden yapılır

tüp bebek nasıl yapılır fiyatları

Tüp bebek nasıl yapılır fiyatları

Tüp bebek nasıl yapılır kadınlar kulübü üyeleri arasına dahil olmak isteyenler tüp bebek tedavisinde nasıl beslenmeli, tüp bebek tedavisi nasıl yapılır diyenler aynı zamanda tüp bebek nasıl yapılır fiyatlarını da merak ediyorlar.

Tüp bebek fiyatları 2018 için hazırladığımız makaleye ve güncel tüp bebek fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!